ZAČÍNAME CHODIŤ
ZAČÍNAME CHODIŤ
CHOROBY NÔH
PODIATRIA A DETI
V rámci podiatrie sa najviac zameriavame na problémy chodidla, členka, problémy kĺbov a svalov dolných končatín.
PLOCHÉ NOHY
Ploché chodidlá dlhodobo trápia celé generácie populácie. Nie je však pravidlo, že plochá noha spôsobuje bolesti a problémy.
Veľa rodičov sa strachuje, keď ich malé ratolesti majú ploché nôžky. Toto je spôsobené tukovým vankúšom v detských chodidlách, ktoré ešte nemajú úplne vyvinuté kosti. Tuk umožňuje ochranu ešte nevyvinutým kostiam chodidla a zväčšuje plochu chodidla, čím umožňuje chodidlu väčšiu stabilitu.
Pokiaľ je na preventívnej prehliadke u pediatra poukázane na plochonožie, je potrebné sa začať o tento jav viac zaujímať a zobrať dieťa na odborné vyšetrenie, aj keď sa nesťažuje na bolesti.
Z biomechanického hľadiska môže plochonožie spôsobovať:
Bolesti členkových kĺbov, ktoré môžu vyžarovať pozdĺž holenných kostí, nielen v záťaži ale aj v kľude. Toto je spôsobené posunom členku smerom do vnútra. Veľa rodičov tento jav opisuje ako vpadnutý členok. V tomto postavení sa svaly v záťaži preťažujú, a preto sa deti môžu pri zvýšenej aktivite sťažovať na bolesti chodidiel, členkov a holenných kostí. Veľakrát sa bolesti prejavia aj v kľude a deti sa môžu budiť aj zo spánku. Vtedy sú fascie už neprekrvené a začnú bolieť. Bolesti sa nemusia prejavovať na oboch nohách, ale môžu sa prejaviť iba na jednej nohe.
Plochonožie môže spôsobovať u detí, ktoré športujú aj jednostranne preťaženie svalov. Najmä keď členkový kĺb nie je v neutrálnom postavení a vpadnutie je väčšie na jednom chodidle ako na druhom. Tu svaly nepracujú rovnako na oboch dolných končatinách, čo spôsobí preťaženie na jednej nohe. Druhá naopak môže mat svalstvo mierne ochabnuté, lebo svaly nepracujú tak, ako by mali. Napríklad pri chlapcoch, ktorí hrajú futbal toto môže spôsobiť časté bolesti zadných stehenných svalov, triesel, alebo lýtkových svalov.
Nerovnomerne vpadnutie oboch členkov spôsobuje aj zosunutie panvy na jednu stranu. Pri takto dlhodobom postavení sa deti ale aj dospelí stážujú na bolesti krížovej časti chrbtice. U detí tento mierny posun panvy s kombináciou rýchleho rastu a zaťaženia, môže vyústiť do skoliotického držania tela až skoliózy. Skolióza a skoliotické držanie sa akokoľvek môže sekundárne vytvoriť aj ku skrátenej končatine.
Veľa rodičov často prichádza s tým, že ich deti šmatlú. Šmatlanie sa väčšinou prejavuje rotovaním predného chodidla do vnútra alebo do vonka (ako Charlie Chaplin) alebo aj zvýšenou rotáciou bedrového kĺbu. Spadnutím členku do vnútra, sa členok nemôže ohýbať tak ako by mal a preto si deti vytvoria kompenzáciu rotáciou. Inak by sa zakopávali, alebo by museli neprirodzene vysoko zdvíhať kolená.
Pri zvýšenej mobilite kĺbov– hypermobilite sa chodidlá javia plochšie ako chodidlá detí bez zvýšenej mobility. Tu treba myslieť na to, že zvýšená kĺbová hybnosť umožní bočný profil chodidla zísť nižšie. Preto netreba porovnávať výšku pozdĺžnej klenby u deti s a bez zvýšenej hybnosti kĺbov.
Tieto bolesti sa môžu veľa krát javiť ako veľmi závažné. Preto je potrebné vyhľadať odborníka ktorý podrobne dieťa vyšetrí. Pri vyšetrení sa zistí, či je tento biomechanický jav spôsobený svalovou dysbalanciou, nevhodným postavením kostí, alebo kombináciou oboch. Na základe vyšetrenia sa nastaví rehabilitačný program, predpis funkčných ortopedických vložiek na mieru. Následne je dôležite nielen poctivo nosiť predpísané ortopedické vložky, ale aj dôsledná rehabilitácia. Dôležitý je aj zdravý pohyb ako chôdza, lezenie na preliezkach a stromoch, bicyklovanie, čo podporí postupné spevňovanie svalov prirodzeným spôsobom.
Netreba zabúdať na správnu voľbu obuvi. Výhodou je ak je topánočka kotníková, čím zabezpečí dieťaťu lepšiu stabilitu pri chôdzi. Jemne vystužená päta topánky udrží pätu dieťaťa v anatomicky vhodnom postavení a tak zabezpečí plnohodnotnú funkciu svalov chodidla.
Podrážka by mala byť ohybná v prednej časti ( 1/3 z celkovej dĺžky podrážky) aby sa mohli voľne ohnúť palce pri zdvihnutí päty. Zadné 2/3 podrážky by mali byť pevnejšie aby spolu s vystuženou pätou dopomohli stabilite a vhodnej funkcií svalov.
O AUTOROVI
BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov.
AKO SPRÁVNE VYBERAŤ OBUV
MÁTE SPRÁVNY POČET TENISIEK?
Tenisky si vždy vyberajte podľa aktivity, ktorej sa budete venovať. Napríklad na basketbal potrebujete vyššiu obuv, ktorá spevní členok, skákavejšie formy skupinových cvičení si vyžadujú špeciálnu výstelku.
POTREBUJETE VLOŽKU DO TOPÁNKY? Chodidlo sa môže hlásiť bolesťami krížov i v kolene
Správna ortopedická vložka pomôže vyrovnať jednostrannú záťaž, vylepší ploché nohy, ale pomôže aj po operáciách chrbta či kolena. Musíte jej však pomôcť.
Problémy sa prejavia skôr u aktívneho, hoci aj rekreačného športovca, ako u toho, kto sa len kde-tu vyberie na prechádzku. „Existuje napríklad typ chodidiel, pri ktorých sa problém neprejaví, kým nezačnete športovať. Dovtedy možno majú ľudia len trochu viac zošliapané topánky a to si bežne nevšímajú,“vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. „Rovnako sa neprejavuje ani nerovnomernosť dĺžky končatiny. Niekedy stačí 5 či 6 milimetrov a už to začnete pociťovať, u iného to musí byť až centimetrový rozdiel. Medzi prvé príznaky v tomto prípade patrí, že budete pociťovať ťah a zvláštnu tupú bolesť v oblasti krížov.“
Pri športe i po operácii
Ortopedická vložka vám pomôže aj pri problémoch s pozdĺžnou klenbou, ktoré najčastejšie vyústia do plochej nohy. Problémy sa môžu rovnako ohlásiť bolesťami v krížovej časti chrbtice, ale aj v členku, píšťale alebo v kolene. Práve správna vložka pomôže kostiam, aby boli v lepšom postavení. Svaly tak budú fungovať tak, ako majú, rýchlejšie sa spevnia a vytvorí sa viditeľná klenba.
„Ortopedické vložky pomáhajú aj pacientom po artroskopii kolena. Používajú sa na zlepšenie hybnosti a tlmenie nárazu. Z rovnakého dôvodu sa využívajú aj po neurologických operáciách chrbtice. Vtedy zjemňujú tlak v stavcových častiach,“vymenúva odborníčka. „Športovci často využívajú ortopedické vložky pri bolestiach z preťaženia.“ Výbornou pomôckou môžu byť aj po niektorých úrazoch. Pomôžu vám rýchlejšie sa vrátiť do bežného i aktívneho života. Aby ste však pocítili všetky pozitívne účinky, musíte mať ortopedické vložky vyrobené na mieru.
Posvietia si na uhly
Ak sa objaví problém, podiatrička sa nepozerá iba na chodidlo. Skontroluje fungovanie celého tela od končatín cez chrbát. Odborníčka vám napríklad zmeria uhly postavenia kolenných či bedrových kĺbov, členkov, ale i rotáciu panvy. Výbornými pomôckami sú diagnostické prístroje, ktoré kontrolujú celkovú biomechaniku. „Kontrolujeme chôdzu na bežiacom páse alebo na integrovanej plošine. Diagnostické prístroje majú napríklad zadné a bočné kamery, ktoré vás snímajú z každej strany,“ približuje diagnostiku Denisa Mertl.
„Z vyšetrenia urobíme fotografie, systém môže odmerať spomínané uhly kolenných kĺbov.“ Na základe tohto druhu diagnostiky sa ortopedická vložka vytvára oveľa jednoduchšie. Dôležité je, aby sa nielen chodidlo, ale aj všetky kĺby, ktoré s problémom súvisia, dostali do neutrálneho postavenia. Bežnejšie však riešia ortopedické vložky technici, ktorí na základe odporúčania ortopéda naskenujú chodidlo. Systém údaje vyhodnotí a podľa toho sa vyrobí vložka.
Hľadá sa príčina
Niektoré obmedzenia vznikajú aj výberom materiálu, ktorý sa využíva pri výrobe. U nás sa väčšina vyrába z etylvinylacetátu. Je však príliš hrubý a takáto vložka sa s ťažkosťami zmestí do inej topánky, ako je robustná teniska. Nájdete však aj pracoviská, ktoré vyrábajú ortopedické vložky na mieru z ľahších materiálov. Ideálny je takzvaný dvojdimenzionálny materiál z uhlíkových vláken. Je ľahký, tenký a možno ho ideálne tvarovať. Najmä športovci by mali diagnostike chodidla venovať väčšiu pozornosť. Riešenie ťažkostí neznamená, že si do topánky dáte len vložku. „Počas komplexnejšieho, biomechanického vyšetrenia zistíme, prečo bolesť vznikla. Postupne sa snažíme odstrániť prvotnú príčinu problému. Ortopedická vložka napríklad pomôže športovcovi zostať v tréningovom procese a nešportovcom lepšie zvládať každodenný život,“ vysvetľuje podiatrička.
Zlepšite účinok
„Veľa možno dosiahnuť kompenzačnými cvičeniami, uvoľneniami. Nastupujú aj podporné terapie ako masáže, akupunktúra na uvoľnenie svalstva. Ak je tam prítomný zápal, využíva sa na podpornú liečbu laser alebo rázová vlna.“ Ak raz siahnete po ortopedickej vložke, neznamená to ešte, že ju musíte nosiť po zvyšok života. V mnohých prípadoch stačí aktívna spolupráca na odstránení primárneho problému a o rok, dva môžete ortopedickú vložku z topánky vybrať. Aj odvykanie od ich nosenia však musí byť postupné. Bezbolestný stav vám pomôže udržať i pravidelné cielené cvičenie.
O AUTOROVI BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. >>>ČÍTAŤ VIAC