Deti, Dospelí

CHOROBY NÔH

PODIATRIA A DETI

V rámci podiatrie sa najviac zameriavame na problémy chodidla, členka, problémy kĺbov a svalov dolných končatín.

U menších detí sa zameriavame najmä na riešenie problémov s pozdĺžne plochou nohou, nesprávnym postavením členkov, takzvaným špičkovaním a vnútornou rotáciou predného chodidla.

BIOMECHANICKÉ DISBALANCIE

Väčšina vyššie spomenutých problémov je spôsobená nesprávnou biomechanikou kĺbov a svalov dolných končatín. Sprievodnými bolesťami týchto biomechanických dysbalancií sú zväčša bolesti predkolenia jednej alebo oboch nôh. Tak isto  zvýšená únava po a počas záťaže., bolesti krížovej oblasti chrbtice a časté bolesti hlavy, ktoré súvisia so zvýšenou záťažou dieťaťa.

Špeciálnou skupinou sú deti s vrodenými predispozíciami napríklad k vybočeným palcom (halluxom). Tie sa prejavia zväčša u dievčat približne okolo 10. roku života a u chlapcov približne okolo 13. roku života. Následne sa nastaví konzervatívna liečba, čiže fyzioterapia a funkčné ortopedické vložky, ktoré spomaľujú progresiu deformity a pomôžu chodidlám od prípadných bolestí nielen v uzavretej obuvi.

HYPERMOBILITU NETREBA PODCEŇOVAŤ

Podiatria sa taktiež veľmi aktívne podieľa na zlepšení funkcii kĺbov dolných končatín a celkového držania tela u detí a ľudí, ktorí trpia takzvanou hypermobilitou. Nakoľko je hypermobilita sprevádzaná zvýšenou hybnosťou kĺbov, zvýšenou únavou a nestabilitou pri chôdzi a športových aktivitách, je potrebne si vedieť zvoliť vhodnú obuv, či už na voľno časové aktivity, alebo na konkrétny druh športu.

Veľký podiel na bezbolestnom športovaní a pohybe majú vhodne na mieru upravené ortopedické vložky, ktoré nielen zlepšia postavenie chodidiel, funkcie kĺbov dolných končatín, ale aj celkove držanie tela.

NEPODCEŇUJTE ANI STALOSTLIVOSŤ O NECHTY 

Veľa ľudí vrátane detí trpí chronicky zarastajúcimi nechtami. V tomto prípade je veľmi dôležitá aj návšteva vyššie vzdelaného pedikéra, ktorý pomôže pri uvoľnení nechtovej platničky z bolestivého lôžka a naučí rodičov ako správne strihať deťom nechty tak, aby sa minimalizovala rekurencia tohoto problému. Je vhodne vyšetriť aj postavenie chodidla nakoľko postavenie zarastajúceho nechta je úzko spojene s postavením patovej kosti. Anatomicky vhodné postavenie pätovej kosti umožní palcu lepšie postavenie. Tým pádom nebude vytvárať tlak na bočné strany nechtového lôžka, čím z dlhodobého hľadiska vieme predísť chirurgickej korekcii.

Značnú skupinu našich pacientov tvoria športovci, vrátane detí ktoré majú športové krúžky niekoľkokrát do týždňa.  Tu je v rámci biomechanického vyšetrenia pohybu možné pomôcť s lokálnou bolesťou kĺbu, svalov, chrbta a taktiež napomáhame k rýchlejšiemu procesu návratu do tréningu po úrazoch.

O AUTOROVI
BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov.

>>>ČÍTAŤ VIAC

Pridaj komentár