Deti, Dospelí

AKO SPRÁVNE VYBERAŤ OBUV

Dnešná doba nám ponúka nekonečný výber topánok, tenisiek, šľapiek, sandálov a všakovakej inej trendovej obuvi, ktorá je práve „in“. Rodič sa v ňom doslova nevie „vysomáriť „ a častokrát sa stane, že po dlhom vyberaní siahne po kráse, ktorú uprednostní pred funkčnosťou. Povedzme si teda niečo o tom, ako správne vybrať obuv pre nás a naše deti.

Výber správnej obuvi u detí

Úplne prvé topánočky väčšinou slúžia iba ako ´´oblečenie´´ na chodidlo. V týchto topánočkách dieťa ešte nechodí, a preto mama môže v tomto prípade pozerať skôr na vzhľad ako na funkčnosť.

No PRVÉ topánky na chodenie si vyžadujú o mnoho väčšiu vážnosť pri ich výbere.

Tu treba odložiť bokom myšlienky, ktoré sa prikláňajú skôr k trendovému výberu obuvi. Dobrým alebo lepšie povedané zlým príkladom sú plátenné mäkké topánočky, ktoré síce sú veľmi štýlové ale dieťaťu neumožnia pre neho veľmi potrebnú oporu a pocit stability pri prvých krokoch.

 

Prvé topánky by nemali byť ťažké a tvrdé. V odľahčených topánkach sa bude deťom lepšie kráčať.

Mali by veľkostne sedieť tak, aby v nich bolo dostatok miesta na rast chodidla, nie viac ako jedna konfekčná veľkosť. Nemôžu však byť veľmi voľné aby sa pri chôdzi nevyzúvali. Preto je vhodné, aby mali šnurovanie, alebo pevný suchý zips, čo udrží členok pevne v zadnej časti topánky.

Výhodou je ak je topánočka kotníková, čím zabezpečí dieťaťu lepšiu stabilitu pri chôdzi. Jemne vystužená päta topánky udrží pätu dieťaťa v anatomicky vhodnom postavení a tak zabezpečí plnohodnotnú funkciu svalov chodidla. Preto nie je vždy potrebná anatomická stielka na podporu pozdĺžnej klenby. Podrážka by mala byť ohybná v prednej časti ( 1/3 z celkovej dĺžky podrážky) aby sa mohli voľne ohnúť palce pri zdvihnutí päty. Zadné 2/3 podrážky by mali byť pevnejšie aby spolu s vystuženou pätou dopomohli stabilite a vhodnej funkcii svalov.

Detské chodidlo narastie z pravidla o dve veľkosti ročne, preto je vhodné kontrolovať veľkosť topánok každých 6-8 týždňov. Pri kúpe topánok by mal rodič (ideálne matka, nakoľko má tenšie prsty) voľne vopchať svoj ukazovák za pätu detského chodidla v nezašnurovanej topánke ( dieťa musí stáť, nie sedieť).

Niektoré deti majú chodidlá kratšie a bacuľatejšie, iné tenké a dlhé. Toto je ďalší faktor, na ktorý treba myslieť pri výbere detských topánok.

A čo dedenie topánok po staršom súrodencovi?

Topánky by sa nemali dediť po súrodencoch, pokiaľ sú viditeľne zošliapané podrážky, alebo ak už boli nosené dieťaťom, ktoré nosí ortopedické vložky. Je tu pravdepodobnosť, že kostra topánky bude deformitou pretlačená do strany a bude tlačiť do zlého postavenia ´´zdravé´´ chodidlo mladšieho súrodenca.

Populárne ´´barefoot´´ topánky

Tento typ obuvi bol primárne vyvinutý na zlepšenie a vytvorenie propriocepcie. Čiže na vnímanie signálov z podkladu do svalov a šliach chodidla, ktoré následne majú vplývať na spevnenie a zlepšenie funkcie. Vhodné proprioceptívne signály k nám prídu z mäkkých povrchov ako je tráva, nepravidelná/kamienková lúčna alebo lesná cesta, piesok. Chôdza v týchto topánkach po betóne a tvrdých povrchoch, po ktorých bežne chodí dnešný človek nevyšle do tela žiaden stimulačný signál, na základe ktorého by sval, alebo šľacha mali lepšie pracovať.

Ortopedická obuv

Nie je nevyhnutnosť pre správny vývoj detského chodidla. Treba si uvedomiť, že názov ortopedická topánka je odvodený od slova ortopédia. Čo je obor medicíny. Ortopedickú obuv nosia preto iba deti na základe vyšetrenia u odborného lekára, ktorý im danú obuv predpísal kvôli prezentujúcemu sa problému. Preto sú ortopedické topánky a papučky vhodné iba pre deti ktoré majú nejaký problém a boli na vyšetrení. Pokiaľ má dieťa zdravo vyvíjajúce sa chodidlo ortopedickú obuv nepotrebuje. A taktiež ortopedická obuv nezaručí zdravý vývoj chodidla u každého dieťaťa. Hlavne ak nebolo nosenie indikovane detským ortopédom.

Výber správnej obuvi u dospelých:

Tu v zásade platia veľmi podobné pravidlá ako u detí. Treba zohľadniť tvar chodidla, či je dlhé a úzke alebo skôr hrubšie a kratšie. Na akú príležitosť bude topánka nosená. Do práce, na šport, na vychádzku?

Každý typ topánky je niečím špecifický.

Topánky do práce musia byť veľa krát reprezentatívne. Preto ak nám určuje dress code štýlový typ obuvi. Snažíme sa vyberať takú, ktorá nám je čo najpohodlnejšia. Máme ju na nohách iba keď musíme ´´prezentovať´´. Po ceste do a z práce, alebo na presuny medzi meetingami sa snažme prezúvať do pohodlnejšej obuvi. Keď sedíme za stolom, vyzujme sa. A čo najčastejšie meňme výšku opätku. Aj keď je nám pohodlný iba nízky alebo iba vysoký opätok. Tým sa vyvarujeme štandardným problémom spôsobeným úzkymi topánkami do špica alebo zatuhnutiami a skráteniami šliach pri dlhodobom nosení vysokých opätkov.

Dospelým ľudom nerastú chodidlá a preto im zväčša jeden pár obuvi vydrží dlhšie. Najmä preto je dôležité zvážiťakého materiálu je topánka vyrobená. Ideálne je aby bola topánka vyrobenáprírodných materiálov aby koža chodidiel mohla dýchať. Tým zabránime premnoženiu baktérií, rôznym plesňovýmbakteriálnym ochoreniam kože chodidiel.

Veľkostne dospelý človek nepotrebuje rezervu na šírku ukazováka. Topánka by bola veľká a nesedela by dobre. Obuv je však vhodné kupovať v poobedných hodinách kedy je chodidlo už trochu opuchnuté. To nám zabezpečí že si vyberieme veľkostne správne. Dospelí majú často jedno chodidlo trochu väčšie ako druhé, a preto je potrebné si vyskúšať obe topánky na obe nohy.

Pri výbere športovej obuvi je odporúčam, riadiť sa odbornými radami pri výbere vhodnej obuvi. Na každý šport je teniska navrhnutá podľa určitých kritérií. Ako sú: povrch na akom sa šport odohráva, mechanizmus pohybu (napr. rýchle zastavenie a zmena smeru), prostredie vo vnútri, vonku, množstvo dierok na šnurovaní, dizajn podrážky, v ktorej časti chodidla je zvýšený tlak a podobne. Preto je dobré chodiť na golf v golfových topánkach, behať v bežeckých teniskách, futbal v kopačkách a podobne.

O AUTOROVI
BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov.

>>>ČÍTAŤ VIAC

Pridaj komentár