Deti, Dospelí

MÁTE SPRÁVNY POČET TENISIEK?

Tenisky si vždy vyberajte podľa aktivity, ktorej sa budete venovať. Napríklad na basketbal potrebujete vyššiu obuv, ktorá spevní členok, skákavejšie formy skupinových cvičení si vyžadujú špeciálnu výstelku.

Bežci, dajte si záležať! 

Je rozdiel, či bežíte po prírodnom chodníku, alebo asfaltovej ceste. Pri výbere treba zohľadniť aj vašu hmotnosť. Zle zvolená obuv sa môže skutočne skončiť bolesťami chrbta. Ak vás začne pobolievať chrbát, môže to znamenať, že vaše tenisky netlmia nárazy.

Beháte po betóne?

Musíte si nájsť tenisky, ktoré budú tlmiť nárazy. Hľadajte také, ktoré majú čo najpevnejšiu zadnú časť pod pätou. Udržia chodidlo v správnom neutrálnom postavení. Vďaka pevnej výstuži bude celé telo lepšie spracúvať tlak, ktorý vzniká po dopade na pevný povrch. „Ak beháte v teniskách, ktoré vám púšťajú pätu do strán, ani členok nemá správny ohyb a chodidlo netlmí nárazy tak, ako by malo,“ približuje podiatrička Denisa Mertl. „Potom môžete byť po behu takí otrasení, že začnete mať problémy s platničkami.“ Najviac trpí drieková časť chrbtice, v prípade slabších brušných svalov aj krížová.

Zohľadnite nášľap 

Chodidlo môže mať vnútorný, teda pronačný, vonkajší, supinačný alebo neutrálny, nášľap. Veľa vám môže napovedať vaša vychodená topánka alebo stopa v piesku. Skontrolovať nášľap vám môže aj podiater, podológ, ortopéd alebo fyzioterapeut. Ak je na teniskách vyvýšená nesprávna časť, bolesť vám postupne vybehne aj do hornej časti tela.

A čo populárne barefooty?

„Sú populárne a veľmi minimalistické. Vďaka tomu, že nemajú takmer žiadnu podrážku, sú však vhodné nanajvýš do mäkkých, prírodných terénov,“ upozorňuje podiatrička Denisa Mertl. „Po betóne či asfalte v nich určite nebehajte.“

Ploché nohy bolia viac?

Za plochými nohami sa často skrýva padnutá pozdĺžna klenba. Ak situáciu neriešite, ťažkosti môžu ísť vyššie. „Najskôr sa ozve holeň, potom sa objaví bolesť kolena, bedrového kĺbu, ale veľakrát aj krížovej časti chrbtice, ktorá je spojená s nohami. Krčná chrbtica síce nemá také spojenie, ale v ojedinelých prípadoch sa môže bolesť objaviť aj v tejto časti,“ varuje Denisa Mertl. Riešenie je však jednoduché, stačí mať správne ortopedické vložky, ktoré klenbu dvihnú.

Chôdza je to najlepšie

Ale neplatí to o každom kroku. Chôdza vo vychádzkovom tempe po nákupnom centre – po tvrdom a rovnom povrchu – nie je pre chrbát a kĺby ani prirodzená, ani zdravá. No prechádzka po nerovnom prírodnom povrchu, ako sú kamienky, tráva, hlina či piesok, chrbticu poteší. Ak chcete pre seba urobiť ešte viac, skúste severskú chôdzu, teda chôdzu s palicami, pri ktorej sa vďaka rotačným pohybom zapájajú aj hlboké svaly chrbta. Prvé kroky však bezpodmienečne urobte s trénerom, aby ste sa naučili správne držať a púšťať palice, zdravo rotovať telom a neublížili si.

O AUTOROVI BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. >>>ČÍTAŤ VIAC

Pridaj komentár