Oslávili ste 25 rokov? To je totiž vek, kedy sa začne chodidlo rozširovať. Ako tento nepríjemný proces spomaliť a udržať si chodidlo vo forme?
Spadnutá priečna klenba má veľmi nepríjemné následky. „Utláča totiž nervové zakončenia, ktoré prechádzajú pomedzi malé prstové kostičky. To spôsobuje ostrú, bodavú bolesť, ktorá vystreľuje a migruje od chodidla poza koleno,“ vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. „S prepadnutou priečnou klenbou sa zároveň rozširuje chodidlo.“ Priečna klenba prirodzene padá približne od dvadsaťpäťky. Niekedy jej však výrazne pomôžete. Dnes sa dokonca začína pokles u detí do desať rokov. Proces však možno spomaliť. Za ťažkosťami sa môže skrývať aj vaša lenivosť.
Priveľa voľnosti
Hoci sa za hlavného vinníka spadnutej priečnej klenby často považuje vysoká hmotnosť, nie je to celkom tak. Jednou z príčin je zle zvolená obuv. Platí to najmä v prípade, keď pričasto nosíte voľnejšie, prípadne len našuchovacie topánky. „Chodidlo nemá stabilitu, pohybuje sa v topánke a prsty sa bránia a podvedome zadrapujú. Potom sa sťahujú flektory a priečna klenba sa prepadáva,“ približuje ťažkosti s klenbou odborníčka Denisa Mertl.
Náročné tehotenstvo
Dôležitú úlohu pri spadnutí priečnej klenby však zohrávajú i výrazné hormonálne výkyvy. Vzťahujú sa na obdobie tehotenstva, menopauzy, ale môžu súvisieť aj s ochoreniami štítnej žľazy. „Keď sa telo pripravuje na pôrod, tkanivá mäknú a to sa deje aj s chrupavkami medzi kostičkami na nohách. Ak navyše chodíte počas tehotenstva naboso, priečna klenba nemá žiadny podklad a padá,“ objasňuje podiatrička. „Bez problémov môžete aj v tomto období radšej nosiť ortopedické šľapky.“
Zašnurujte sa
Do spadnutej priečnej klenby však môžu vyústiť aj ťažkosti s haluxom. Vybočený kĺb tlačí na druhý a tretí prst, ktoré získajú kladivkový tvar, a tak sa automaticky zníži priečna klenba. Práve šnurovacie topánky, prípadne obuv, ktorú bude na chodidle držať aj nastaviteľný remienok, priečna klenba ocení vždy. Takže nenechajte vyhrať lenivosť a v obchode uprednostnite topánky so šnurovaním. Prevencia sa skutočne oplatí, lebo v dospelosti ju prirodzene nezdvihne žiadne cvičenie.
Pomáhajú platničky
Zdvíhanie vreckoviek, prekladanie kamienkov či ceruziek nohou, to sú základné cviky na vylepšenie spadnutej priečnej klenby. Výrazný efekt má však len u detí. Ideálne je, ak sa problém vyrieši do desať rokov. „Dospelý človek si nemôže priečnu klenbu vycvičiť. Vďaka tréningu nebude predná časť stuhnutá, rozhýbe sa, zlepší sa motorika, hybnosť, ale priečnu klenbu si opäť nevytvoríte,“ varuje Denisa Mertl. „Vytvoriť sa môže len umelo pomocou titánových klinov alebo platničiek. Väčšinou sa to rieši v rámci operácie haluxov. Platničky sa uchytia a vytvoria umelú priečnu klenbu.“
Ľahšie do topánok
Priečnu klenbu vám pomôže trochu zdvihnúť aj ortopedická vložka alebo výstelka. Určite sa nezdvihne do ideálnej výšky, ale aj malý posun pomôže uvoľniť okolité štruktúry. Dnes nájdete aj výrobcov topánok, ktorí si na stielkach dajú skutočne záležať. „Niektoré značky ponúkajú špeciálne stielky, ktorých cena sa pohybuje okolo desať eur a dáte si ich do ktorejkoľvek topánky. Je urobená tak, že chodidlo sa aj napriek spadnutej priečnej klenbe zúži a lepšie vkĺzne do topánky,“ pridáva tip odborníčka. Pri vážnejších ťažkostiach, keď už bolesť vystreľuje nahor, navštívte odborníka, ktorý vám poradí a predpíše ortopedické vložky na mieru.
O AUTOROVI BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. >>>ČÍTAŤ VIAC
zdroj https://www.pluska.sk/izdravie/