Až pravidelný tréning odhalí, či beháte v správnej obuvi. Ozýva sa koleno? Môže sa za tým skrývať plochá noha, ale i slabý sedací sval.
Znepríjemňujú vám beh bolesti? Máte správnu techniku, ale stále si neviete športovanie vychutnať? Skontrolujte, čo máte obuté. Pravidelný beh si vyžaduje kvalitné tenisky. Neorientujte sa podľa značky, ale podľa toho, aký máte v teniskách pocit. Na čo treba myslieť pri kúpe správnej bežeckej obuvi? A prečo vás môže bolieť koleno aj pri oslabenom sedacom svale?
Každá noha je iná
„Každý má svoju architektoniku chodidla. Niekto ho má široké, iný úzke. Niekomu trčí prst, inému nie… Niekedy vás aj môže bolievať hlava len preto, lebo máte ploché nohy a nič s tým nerobíte. Chodidlá sú jedinečné. Nemožno odporučiť jednu, dve športové značky ako vhodnú obuv pre každého,“ vysvetľuje telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová. „Pri výbere bežeckých tenisiek treba zohľadniť dve základné veci. Kresbu chodidla a povrch, po ktorom budete najčastejšie behať.“ Žiadne tenisky nie sú univerzálne. Jedny sú určené na trekking, druhé na chodenie po meste, iné na behanie po betóne.
O pol čísla väčšia
Bežeckú obuv si choďte kupovať radšej popoludní. „Je to vhodnejšie, lebo v tom čase je už chodidlo trochu naliate. Vďaka tomu si nekúpite menšiu tenisku,“ približuje spôsob výberu podologička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. „Bežecká obuv by mala byť asi o pol čísla väčšia, aby malo chodidlo priestor. Šnúrky v posledných dvoch dierkach si zaviažte pevnejšie. Tak bude členok lepšie fixovaný v pätovom ukotvení.“ Chodidlo sa vám nemôže pri behu v teniske pohybovať. Ak sa začne posúvať, prsty budú narážať do prednej časti. „Väčšinou na nich potom vznikne podliatina a zídu vám nechty,“ upozorňuje podologička.
Začnite od ponožky
Pri výbere bežeckých tenisiek zohľadnite aj materiál. Ak plánujete behať celoročne, kúpte si dva páry. Letné mesiace si vyžadujú ľahšiu, vzdušnú tenisku. „V chladnejšom počasí musí byť teplejšia a trochu pevnejšia. Noha by sa však v nej nemala potiť,“ hovorí telovýchovná lekárka. „Ideálna je kožená, tvarovaná a trochu voľná.“ Všetky pozitívne vlastnosti tenisky, môžu ešte podporiť aj ponožky. Vo všeobecnosti sú vhodné funkčné ponožky s obsahom elastanu. Vďaka nemu sa výborne prispôsobia chodidlu. Ponožky z bavlny sa zvyčajne roztiahnu a zošmyknú sa do tenisky. Ich zhúžvanie v topánke sa môže skončiť bolestivými pľuzgiermi. Ak sa vám nohy výraznejšie potia, voľte ponožky s dostatočnou nasiakavou schopnosťou. Poobzerajte sa po výrobkoch s obsahom bambusu.
Preštudujte stopu
U bežcov trpia nielen kolenné, ale i bedrové kĺby. „Vydržia veľa, ale hovorí sa, že zbierajú neduhy krčnej chrbtice i plochých nôh,“ objasňuje telovýchovná lekárka. „Ak nemáte vhodnú obuv, otrasy sú výraznejšie. Dôležitá je, samozrejme, aj správna technika. Pomôže vám to, keď si naštudujete nášľap. Využite dovolenku a piesočné pláže. Prebehnite sa naboso, piesok povolí a zanecháte na ňom krásnu stopu. Podľa nej zistíte, kde máte väčšiu a kde prípadne menšiu priehlbinu. Odhalíte, či podvedome nehľadáte úľavové polohy. Každý kĺb má svoj základný pohybový vzorec, keď ho dodržíte, bolesť nepríde.“ Ak napríklad našľapujete na vonkajšiu stranu chodidla, časom hrozí stresová zlomenina vonkajších kostičiek. Po pár rokoch zlého našľapovania stačí silnejšie dupnúť a zlomenina je na svete.
O AUTOROVI BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. >>>ČÍTAŤ VIAC
zdroj https://www.pluska.sk/izdravie/