Naháňate ustavične deti po byte s papučami, aby sa konečne obuli? Najmä u menších má behanie bez topánok význam.
Detské nohy určite potrebujú kvalitné papuče do škôlky. Čo však v prípade, keď chce vaša ratolesť behať po byte bosá? „Keď si predstavíte klasický domáci život detí, chvíľu sa hrajú na zemi, potom na gauči, prejdú opäť na koberec alebo vylezú na posteľ. Menia povrchy,“ vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. „Ak má dieťa chodidlo konštantne fixované v pevnej papuči a topánke, nemajú sa mu prečo prirodzene spevňovať šľachy v okolí členka. Práve preto, môže po dome pokojne behať bosé.“ Vhodné sú ponožky s protišmykovou úpravou, ktorý zabránia prípadným pádom. Behanie po rozličných povrchoch šľachy spevňuje.
Zbytočne vysoké?
Do škôlky však s pribalením papúč neváhajte. Pokiaľ vám ortopéd neodporučí inak, nemusí mať dieťa vysoké papuče. Horšie sa mu v nich bude sedieť na zemi. Deti si nemôžu sadnúť na nohy, lebo ich vysoké papučky tlačia. Potom musia nohy neprirodzene vytáčať do vonkajšej strany, čo nie je vhodné pre bedrové kĺby. „Vhodné sú papučky približne po členok s pevnou pätou. Podrážka môže byť mäkšia, aby sa mierne ohýbala,“ radí odborníčka. Zvoľte radšej prírodnejšie materiály. Vhodné sú textílie, z ktorých boli aj v minulosti vyrobené klasické detské papuče. Problémom nemusí byť ani mierne zvýšený opätok.
Ľahký materiál
Pre deti do škôlky sú vhodné papuče na zapínanie, tak sa ľahšie prispôsobia chodidlu. Môže ísť o pracku, šnurovanie alebo aspoň suchý zips. Aj u detí platí, že papuče musia byť kvalitné a pohodlné. Či už vaše ratolesti chodia do škôlky alebo školy, je vhodné, aby sa prezúvali. „Šesť, sedem hodín v jednej topánke znamená, že sa bude chodidlo potiť. Prezuvky sú vyrobené z ľahšieho materiálu a noha môže lepšie dýchať. Dnes nájdete aj obuv s perforovanými podrážkami, vďaka ktorým sa nohy nepotia,“ pridáva tip Denisa Mertl.
O AUTOROVI BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. >>>ČÍTAŤ VIAC
zdroj https://www.pluska.sk/izdravie/