Deti

Bolia vášho školáka päty? Zakážte mu sladkosti a zbadáte rozdiel, radí odborníčka

Sťažuje sa váš malý tínedžer na boľavé päty? Nemusí to byť z tréningu ani zlých topánok. Stáva sa to chlapcom okolo desať, dvanásť rokov alebo aj budúcim baletkám. A podiatrička Denisa Mertl vie prečo. „Keď sa pozriete na röntgen detského chodidla, medzi jednotlivými kostičkami sú ešte medzery,“ vysvetľuje, čo bežne nevidno.

Deti rastú rýchlo. Niekedy sa kosti natiahnu za mesiac aj o tri centimetre. Svaly a šľachy sa však nedokážu dotiahnuť tak rýchlo. Achillova šľacha začne ťahať čiapočku, ktorá ešte nie je prirastená, a zadná časť päty popraská ako puzzle. V horších prípadoch vznikne doslova diera a noha sa musí zasadrovať,“ prekvapuje.

Sladkosti to horšia

Podľa odborníčky by deti mali v tomto období úplne vypustiť z jedálneho lístka sladkosti a sladené nápoje. Čím viac cukru konzumujú, tým pomalšie sa sval alebo šľacha dotiahnu k rastúcej kosti. A tým viac priberajú, čo zdravým kostiam tiež neprospieva.

Nepoužívajú šľachy

Ďalším problémom, ktorý môže vaše dieťa bolieť sú poskracované šľachy a nevyvinuté svaly na bežné pohybové funkcie. Vie vôbec, že ich má? Deti dnes nechodia pešo do školy, na krúžky, väčšinu vozia z časových dôvodov rodičia a svaly sa skracujú a skracujú. Ani ony by nemali zabúdať na pravidelný strečing. Keďže v bežnom živote majú čoraz menej pohybu.

Vie si čupnúť?

Až deväťdesiat percent dvanásťročných chlapcov si nedokáže čupnúť s nohami pri sebe a s pätami na zemi, opisuje svoje skúsenosti podiatrička Mertl. „Sú na špičkách a kolená ťahajú do strán. Môžu za to skrátené svaly.“ Stáva sa to aj deťom, ktoré športujú. Každú jednostrannú záťaž treba totiž kompenzovať.

Päty potrebujú odborníka

Či už začne bolieť päta vaše dieťa, alebo vás, vždy sa obráťte na odborníka. „Čím je problém chronickejší, tým náročnejšia je liečba. Ak prestanete na týždeň, dva športovať, bolesť sa zmenší, ale môžete si byť istí, že po čase sa opäť ohlási. Potom prídete k odborníkovi a liečba bude zdĺhavejšia,“ varuje podiatrička.

O AUTOROVI BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. >>>ČÍTAŤ VIAC

zdroj https://www.pluska.sk/izdravie/

Pridaj komentár