Myslíte si, že strečing je len pre športovcov? Spomeňte si, ako ste sedeli v práci alebo na ktorom boku ste spali. Áno, aj z toho vás môže bolieť koleno.
Nech robíte čokoľvek, jednu stranu vždy zaťažujete väčšmi než druhú. Výsledkom sú skrátené svaly, ktoré časom vyústia do bolestí chrbta, migrén, ale aj do zranení. Strečing by mal patriť k pravidelným rituálom. „Veľkej záťaži sú bežne vystavené nohy. Ak si ich cielene nenatiahnete, postupne môže začať rotovať panva. Na tento pohyb nadviažu pletence vzpriamovačov chrbta. Problém sa jednoducho reťazí a zväčšuje,“ približuje podiatrička Denisa Mertl.
Zvlášť dôsledne by ste si mali kompenzovať záťaž strečingom, ak si po práci doprajete nejaký šport. Prívrženci pilatesu či jogy sú vo výhode. Pri nich je natiahnutie a kompenzácia pevnou súčasťou hodiny.
Muži, pozor
Horšie sú na tom rekreační futbalisti a basketbalisti. „Väčšina mužov sa vyberie športovať raz do týždňa. Ak sedia v kancelárii či za volantom, šľachy dolných končatín majú prirodzene skrátené. Tie o to väčšmi trpia pri dopadoch na tvrdší povrch. V tomto prípade strečing nikdy nezanedbávajte. Mali by ste mu dokonca venovať viac pozornosti a doplniť ho správnou obuvou. V hale nikdy nehrajte v bežných teniskách!“ varuje podiatrička. Vyberajte si zásadne tenisky na sálové športy.
Nečakajte na krívanie
Bolesti, ktorú spôsobili stiahnuté svaly alebo šľachy, môžete predchádzať. Najjednoduchšie dôkladným strečingom. „Na fyzioterapeuta sa obráťte, keď po aktivite, napríklad po dlhšej prechádzke, cítite, že vám tuhne jedna strana chrbta, máte pocit ťahu v jednej nohe, prípadne vás prekvapí väčšia svalová horúčka. Fyzioterapeut alebo rehabilitačný tréner vám ukážu cielený strečing či posilňovacie cvičenia,“ upozorňuje odborníčka. Skrátené svalstvo môže odborník uvoľniť mäkkými masážnymi technikami a naučí vás strečovať.
Keď sedíte
„Drvivú časť dňa trávite v práci. Ak máte počítač priamo pred sebou, je to v poriadku. Často však býva monitor natočený doprava alebo doľava. Deje sa tak každý deň, mnoho rokov. Na strane, na ktorú rotujete, sa svaly chrbta stiahnu,“ vysvetľuje podiatrička Denisa Mertl, aké potrebné sú v práci prestávky, počas ktorých sa postavíte a natiahnete.
„Strečing zamerajte viac na tú stranu, na ktorú ste častejšie vykrútení.“ Alebo si prekladáte jednu nohu cez druhú? Aj to je spôsob, akým si preťažujete buď pravú alebo ľavú stranu tela.
Keď ležíte
Kompenzovať by ste mali aj obyčajné vylihovanie pred televízorom. Je to zdanlivo bezvýznamná činnosť, ale keď ju robíte dve, tri hodiny každý deň a ľahnete si vždy na tú istú stranu, už je to pre telo dôležité. Meňte polohy pred obrazovkou a pekne sa pár minút naťahujte. Rozcvičku si vyžaduje aj spánok, či už na bruchu, alebo na chrbte.
„Pri pozícii na bruchu mnohí krčia pod seba nohu a panva sa na jednej strane vyťahuje vyššie. Je pochopiteľné, že ráno sa zobudíte dolámaní,“ radí odborníčka. Podobne ako pri spánku na boku, keď trpia bedrové kĺby a z nich krížová oblasť chrbta. Ak spíte na boku, od ťahania či pálenia v bedrovej oblasti vás môže zachrániť vankúš medzi kolenami. Spíte na bruchu s pokrčenou nohou? Podložte si pod nohu, ktorú nekrčíte, malý vankúš.
Keď vstanete
Na jemné natiahnutie by ste si mali nájsť chvíľu každé ráno. Postačí si sadnúť na okraj postele, zvesiť nohy a jemnými úklonmi či predklonmi rozhýbať plecia a krčnú chrbticu. Pohyby musia byť jemné. Do krajných pozícií by ste sa nemali dostať cez výraznú bolesť. Rovnako by napríklad vaše predklony nemal nikto dotláčať. Skončite v pozícii, do ktorej vás pustí telo. Tam sa zastavte a dýchajte, aspoň päť- až desaťkrát. Ak sa dostanete rýchlo do krajnej pozície, iba čo si natrhnete sval alebo šľachu.
Nielen pre šoférov
Ak si prekladáte nohu cez nohu, dajte si medzi kolená loptičku. Pod stolom vám ju nikto neuvidí a vždy, keď si budete chcieť nohu podvedome preložiť, loptička spadne a to vás zastaví v pohybe. Bude trvať týždeň, dva, kým si mozog zvykne na to, aby ste to nerobili, ale potom si to zapíše a je po zlozvyku. Malý trik môže pomôcť aj šoférom, ktorí trávia väčšinu dňa za volantom. Tú stranu zadku, ktorú máte zdvihnutú, si podložte poskladaným uterákom – závisí od ruky, ktorú máte navrchu volantu.
O AUTOROVI BSC (HONS) DENISA MERTL, MCHS.

V roku 2010 som ukončila štúdium Podiatrickej medicíny na University of East London v Anglicku. Počas štúdia som mala možnosť praxovať v rozličných štátnych nemocničných zariadeniach v Londýne. V King’s Collegge University Hospital som strávila niekoľko mesiacov na oddelení diabetického chodidla. Diabetickej nohe som sa následne venovala už profesionálne vo West Middlesex Univeristy Hospital, kde som bola súčasťou veľkého multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. >>>ČÍTAŤ VIAC
zdroj https://www.pluska.sk/izdravie/